Muži mohou na společenských akcích překvapit zajímavým střihem, materiálem či vzorem obleku, košilí s dlouhým rukávem, kravatou nebo doplňky. Perfektní oblečení se sladěnými doplňky nejen zvyšuje sebevědomí, ale je také předpokladem k tomu, aby muž ve společnosti zaujal.
Muži si oblékají do společnosti oblek, který se skládá z kalhot a saka ze stejného materiálu a vzoru. Za klasické barvy považujeme černou, všechny odstíny šedé a tmavomodré. Sako zapínáme na horní knoflík, spodní necháváme rozepnutý. Délka kalhot by měla být u podpadku dva prsty nad zemí.
K obleku nosíme vždy košili s dlouhým rukávem, přičemž by měl z rukávu saka vyčnívat centimetr manžety košile. Košile se snadno častým nošením a praním opotřebuje a je třeba ji průběžně měnit. Košile by měla viset na ramínku a před nošením by se měla ještě přežehlit. Klasická společenská košile je bílá, ale můžeme využít i bleděmodrou, krémovou případně další barvy v decentních tónech.
Barvu kravaty a její vzor volíme podle barvy a vzoru košile a saka. Kravata by měla být uvázána tak, aby zakrývala sponu opasku, volný konec zasunujeme za záložku na zadní straně kravaty. Kravatu můžeme doplnit kravatovou sponou, která by měla ladit s ostatními kovovými doplňky. Měla by být umístěna těsně nad rezevírajícími se klopami saka. Místo kravaty lze zvolit i variantu motýlku.
Kapesníček je dalším zdobným prvkem a prozrazuje nápaditost muže, díky němu může ve společnosti vyniknout a upoutat pozornost.
Opasek je vidět, takže by měl ladit s barvou bot. Přezka by měla být pro společenské příležitosti zajímavá a elegantní. Opasek by měl mít správnou délku tzn. zapínat na třetí dírku. Místo opasku můžeme volit šle. Nikdy ovšem šle a opasek dohromady.
Dalším zajímavým zdobným doplňkem mohou být manžetové knoflíčky.
Rukavičky se běžně již nenosí, jsou předepsány v některých tanečních kurzech.
Ponožky by měly ladit s barvou bot. Důležitá je i délka ponožek, ta by měla být co nejvyšší, tak aby nebylo vidět holé lýtko nohy při sezení.
Boty volíme vždy šněrovací podle barvy obleku.
Špinavé límečky můžete potřít mýdlem s jelenem, a až poté vyprat. Zašlá špína zmizí.
Běžné košile perte na 40 stupňů Celsia na 400 otáček. Některé pračky mají i speciální program přímo pro košile. Používejte ho.
Dražší košile perte na 30 stupňů a na nižší otáčky.
Na jednu várku košil použijte opravdu jen velmi nepatrné množství aviváže, která má v tomto případě košile pouze lehce ovonět.
Na bílé košile používejte zásadně sypký prášek, ne tekutý. Ten totiž obsahuje vhodné rozjasňovače.
Non-iron košile, které obsahují i silikon, byste neměli ždímat, pouze je nechat mokré na ramínkách a vyvěsit. Ve většině případů je pak stejně budete muset lehce přežehlit.
Košile se žehlí nejlépe, pokud není úplně suchá, spíše mírně navlhlá. Vlákna si to totiž ''pamatují''. Přeschlá košile je katastrofa. Pokud ale přesto košili přesušíte, nevadí, poradíte si kropítkem na vodu (buď ručním nebo tím v žehličce). Zkrátka chce to napařovat.
Pokaždé, když začínáte košili žehlit, začněte od manžet na rukávech. Poté pokračujte rukávy. Pamatujte, že čím lépe látku na rukávech vyrovnáte, tím více eliminujete zažehleniny, které na látce vznikají. Vše je jen věcí praxe a trpělivosti.
Od manžet a rukávů přejděte k límečku, který přejeďte několika tahy. Poté umístěte žehlenou košili na přední díl žehlicího prkna částí ramen a levou i pravou stranu vyžehlete.
Vyžehlený límeček ohrňte a zapněte první knoflík u krku. Košili navlečte přes zapnutý knoflík přední stranou na žehlicí prkno a vyžehlete celou přední stranu košile. Pomáhejte si posunováním košile po žehlicím prkně tak, aby ve výsledku byla celá přední strana košile vyžehlená. Košili poté pomalu otáčejte kolem prkna, abyste ji vyžehlila kompletně po celém obvodu.
Košili pověste na ramínko a párou vycházející z žehličky párkrát přejeďte kolmo k vyžehlenému materiálu.
Každému z nás se jistě v životě stalo, že potřeboval rychle nějakou dobrou radu při zněčištění oděvů. Dovolujeme si Vám nabídnout pár tipů.
Jak odstranit skvrny od kávy - čerstvé skvrny nejprve namočíme do studeného mléka, poté látku vypereme v saponátu a dobře vymácháme. Můžeme také látku posypat kuchyňskou solí a vytřít vlhkým hadříkem.
Čerstvé skvrny od krve - vypereme co nejdříve ve studené vodě. Při praní můžeme přidat trochu octa.
Mastné skvrny na oděvu- můžeme vyčistit několika kapkami saponátu (Jaru), necháme chvíli působit a běžně vypereme.
Čerstvé skvrny od vína - potíráme kouskem ledu, dokud nezmizí (místo ledu lze použít velmi studenou vodu).
Skvrny od rzi - odstraníme teplou citronovou šťávou, do které tkaninu ponoříme na tak dlouho, dokud skvrny nezmizí.
Skvrny od žvýkačky - potíráme kousky ledu, zmrazenou žvýkačku snadno odloupneme.
Zaleskovaná místa na látkách - odstraníme tak, že je přežehlíme přes plátno namočené v octové vodě. Na půl litru vody dáme jednu polévkovou lžíci octa.
STYL MODA s.r.o.
Poděbradovo nám. 1374/8a
796 01 Prostějov
e-mail: info@konfekcesevcik.cz
O firmě
Obleky na míru
Tabulka velikosti
Rady a tipy
Velkoobchodní prodej
Prodejny